Név:
Gyifkó Gyula
Mesterség:
szíjgyártó
Tagszervezet:
Napsugaras Egyesület
E-mail cím:
gyifko@invitel.hu
Alkotások:
Szakmai bemutatkozó
Gyifko Gyula, a Magyar kultúra lovagja 2013, az Év mestere 2012, Népművészet mestere 2000, Népi iparművész 1987
Gyifko Gyula Kisteleken született 1934. április 12-én. Édesanyja Kiss Etelka, édesapja Gyifko Kálmán. 1966-ban házasodott, felesége, Kordás Júlia, három gyerekük született.
A szíjgyártó mesterséget a családtól tanulta, dédapja a felvidéki Losoncon már szíjgyártó volt. Nagyapja Pesten, édesapja Mindszenten dolgozott szíjgyártóként.
Apjával a család 1932-ben került Kistelekre. Ekkor alapította meg önálló műhelyét, mely folyamatosan működik a mai napig, és reményei szerint a család viszi majd tovább.
A inas éveket apjánál kezdte 1957-ben. Apja korai (1960) halála után a műhelyt és a kisipari tevékenységet át kellett vennie, és ezt a folytatja a mai napig.
Eleinte a paraszti használati lószerszámokat készített nehezen beszerezhető alapanyagokból, lovas kocsival járva Bács-Kiskun és Csongrád megye vásárait. Az évek múlása és a gazdasági változások miatt kezdett az igényes kivitelezésű és díszes magyaros felszereléseket készíteni.
A családi hagyomány elsajátítása, a meglévő minták feldolgozása és átalakítása mellett nagy gondot fordított a szakmai tudása gyarapítására önállóan, de a kollégák és képzések is segítették szakmai fejlődésében.
Alapelve a pontos, precíz munka. Ennek követnie kell a hagyományokat, azt tiszteletben kell tartani. Egyéni vonásokkal, a kézzel készített lószerszámoknak és azok kiegészítőinek minden minőségi igényt ki kell elégítenie.
Híres fogathajtóknak, már 1970-ben Abonyi Imrének, 1984-ben Juhász Lászlónak négyes fogatot készített. Az 1970-s évektől zsűrizett alkotásai vannak.
Szinte az ország minden területén volt már kiállítása, többek közt: Budapest, Veszprém, Siófok, Szeged, Nyíregyháza, Kiskunfélegyháza, Kecskemét, Kistelek, Paloznak.
Külföldi kiállításokra, vásárokra, fogathajtó világbajnokságra az 1980-s évektől kezdve járt. Termékei megtalálhatók a mai napig európai, amerikai és az ausztráliai piacokon.
Fia és több tanítványa követik szakmai munkásságát. Ma már kicsit kevesebbet dolgozik, de unokáját a családi hagyományokra, szíjgyártó szakmai tudását a felnőttképzésben adja át. Boldog, ha ükapja tudományát a mában is hasznosítani képes. Büszke arra, hogy tudását már utódai is alkalmazzák.
Díjai közül a szakma által adományozott Év Mestere díját emeli ki.
A Csongrád Megyei Iparkamara alapító tagja és Kisteleki elnöke. A Szegedi Napsugaras Egyesület elnöke 2006 óta. Hagyományosan részt vesz a budapesti Mesterségek Ünnepén, Szegedi Hídi vásáron, a Körös völgyi Sokadalomban Gyulán, a Nemzeti Vágtán, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban és még számos kiállításon és vásáron.